Různé typy finančních kalkulačekKromě volebních kalkulaček, které jsou aktuální vždy hlavně v období před blížícími se volbami, je na internetu také celá řada specializovaných kalkulaček, které se zabývají různými finančními produkty. Můžeme si tak spočítat např. výši platu, daní, starobního nebo invalidního důchodu, hypotéky, leasingu, povinného ručení a dalších produktů. Často jsou tyto kalkulačky přímou součástí webových stránek společností, které tyto finanční produkty nabízejí.

Každý pracovní den budou mají otevřeno na všech OSSZ. Server Justice.cz poskytuje online služby v oblasti elektronického a internetového soudnictví.

Mzdová kalkulačka

Díky mzdové kalkulačce si můžeme vypočítat výši naší čisté mzdy. Je třeba do ní zadat několik údajů – především výši naší hrubé mzdy, vybrat typ pracovní smlouvy, jestli máme nějaké slevy atd. Po vyplnění jednoduchého formuláře se nám pak zobrazí informace o přesné výši naší čisté mzdy a také přesné částky různých odvodů z platu, jako je např. zdravotní a sociální pojištění atd. Mzdové kalkulačky pro výpočet čisté mzdy najdeme na internetu na mnoha stránkách, např. na odkazech http://www.mesec.cz/kalkulacky/vypocet-ciste-mzdy/ nebo http://www.finance.cz/dane-a-mzda/kalkulacky-a-aplikace/mzdovy-kalkulator/. Vždy ale musíme vědět, jakou máme hrubou mzdu, bez tohoto údaje si svoji čistou mzdu nespočítáme. Pro zajímavost se můžeme podívat i na mzdové kalkulačky pro předchozí roky a porovnat si tak aktuální výsledky s těmi z minulých let.

Daňová kalkulačka

Dalším známým typem kalkulačky je daňová kalkulačka, se kterou si lze jednoduše vypočítat výši daně z příjmu. Daňová kalkulačka existuje ve dvou verzích – jedna je pro zaměstnance a druhá pro podnikatele a osoby samostatně výdělečně činné.

Daňová kalkulačka je oproti té mzdové trochu složitější a je třeba do ní zadat více údajů – různé druhy příjmů, odčitatelné položky, slevy na dani, pojištění atd. Na netu jsou daňové kalkulačky součástí několika stránek, vyplnit si je můžeme např. na serverech www.mesec.cz nebowww.podnikatel.cz.

Důchodová kalkulačka

Samostatné kalkulačky existují i pro výpočet důchodu. Můžeme si s jejich pomocí spočítat např. věk odchodu do důchodu, předpokládanou výši důchodu a invalidní důchodci si mohou vypočítat i výši svého invalidního důchodu. Důchodovou kalkulačku nalezneme např. na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí nebo na řadě dalších webů ( www.penize.cz,www.mesec.czwww.vyplata.cz nebo na iDnesu).

Hypoteční kalkulačka

Pokud uvažujeme o sjednání hypotéky, určitě se nám bude hodit speciální hypoteční kalkulačka. V ní si můžeme vypočítat pravidelnou měsíční splátku naší hypotéky a zobrazit si podrobný splátkový kalendář. Do hypoteční kalkulačky je potřeba zadat celkovou výši hypotéky, dále pak dobu splácení, úrokovou míru, interval splácení a kdy ji budeme splácet (buď na začátku nebo na konci intervalu). Po zadání všech dat se nám pak zobrazí tři základní údaje – výše pravidelné splátky, kolik za hypotéku zaplatíme celkem a kolik z toho zaplatíme na úrocích. Hypoteční kalkulačky jsou většinou součástí webů institucí, které samy hypotéky nabízejí, ale můžeme si je udělat i na jiných stránkách, jako je třeba http://kalkulacky.idnes.cz/cr_hypotecni-kalkulacka.php.

Leasingová kalkulačka

Další kalkulačka, kterou si blíže představíme, je kalkulačka pro výpočet leasingu. Jejím prostřednictvím si můžeme snadno spočítat pravidelnou měsíční splátku, kterou budeme platit za naše nové auto. Jedním z webů, na kterých najdeme leasingovou kalkulačku je iDnes.cz. Abychom si mohli spočítat výši měsíční splátky, musíme do této kalkulačky zadat pořizovací cenu automobilu, akontaci v procentech, dobu leasingu v měsících, zůstatkovou cenu a koeficient navýšení. Pak klikneme na tlačítko Spočítej leasingovou splátku a zobrazí se nám přesná výše pravidelné měsíční splátky a leasingová cena, která se skládá ze součtu všech splátek, akontace a zůstatkové ceny.

Kalkulačka povinného ručení

Pomocí kalkulačky si můžeme jednoduše porovnat i různé nabídky na povinné ručení. Po zadání několika údajů o vozidle a pojistníkovi se nám zobrazí přehledná tabulka s porovnáním nabídek jednotlivých společností, které povinné ručení nabízejí. Díky této kalkulačce si tak můžeme vybrat tu nejvýhodnější nabídku, aniž bychom museli složitě a zdlouhavě zkoumat internetové stránky všech společností. Kalkulaček povinného ručení je na internetu spousta, např. na adresehttp://www.povinne-ruceni.com/ nebo http://www.ruceni.cz/.

BMI kalkulačka

Posledním typem kalkulačky, na kterou se podíváme, je kalkulačka BMI. Ta je velmi jednoduchá a její výsledek si můžeme spočítat nejen na internetu v aplikaci, ale klidně i sami na vlastní kalkulačce. Zkratka BMI znamená Body Mass Index neboli index tělesné hmotnosti a udává (orientačně) jestli je naše váha v pořádku, nebo zda naopak trpíme podváhou, nadváhou či dokonce obezitou.

Výpočet našeho indexu tělesné hmotnosti je velmi snadný – potřebujeme k němu znát pouze naši přesnou výšku a váhu. BMI pak zjistíme tak, že vynásobíme svoji výšku v metrech na druhou a váhu vydělíme tímto výsledkem. Body Mass Index si tak snadno můžeme spočítat na jakékoli kalkulačce a nebo jednoduše využijeme některou z BMI kalkulaček na internetu, kde jen zadáme oba údaje, klikneme na tlačítko a zobrazí se nám výsledek. Výhodou BMI kalkulačky na internetu je i to, že se nám rovnou zobrazí i podrobnější informace o tom, do kterého pásma naše BMI patří a hned se tak dozvíme, jestli je naše váha dobrá nebo ne. Kromě internetu najdeme různé BMI kalkulačky také ve formě aplikací pro chytré mobilní telefony.

V každém případě je ale třeba říct, že výsledky z BMI kalkulačky je třeba brát spíše orientačně a není to jediný ukazatel toho, jestli bychom měli zhubnout nebo naopak přibrat. Záleží na více faktorech a BMI kalkulačka je pouze jedním z nich.

Nejlepší webové stránky s kalkulačkami

Jak jsme si už řekli, internetových kalkulaček pro výpočet různých finančních produktů je na internetu velké množství a najdeme je na různých webových stránkách. Některé stránky však nabízejí mnoho kalkulaček na jednom místě. Které weby s kalkulačkami patří k těm nejlepším?

kalkulacky.idnes.cz – na oblíbeném portálu iDnes je nabídka kalkulátorů skutečně hodně velká. Jsou zde rozděleny do devíti skupin (daňové, srovnávající, sociální dávky, pracovní, úvěrové, leasingové, bydlení, investiční a spořící). V každé kategorii je pak hned několik různých kalkulaček.

mesec.cz/kalkulacky – další várka kalkulaček je součástí finančního serveru Měšec. Zde jsou jednotlivé kalkulačky v osmi kategoriích (daňové, bydlení, spoření, pojištění, půjčky, daně, mzdy + důchod a bankovní účty). Kromě kalkulaček obsahují jednotlivé kategorie i srovnávače finančních produktů.

penize.cz/kalkulacky – velké množství nejrůznějších kalkulaček je i na stránkách Peníze.cz. Kalkulátory jsou tady v deseti sekcích – účty a karty, spoření, půjčky, investice, daně, důchody a dávky, bydlení, zaměstnání, spotřebitel, ekonomika.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!