KalkulačkaKalkulačku asi není potřeba nějak více představovat, protože už se s ní setkal prakticky každý. Jedná se o malý přístroj, který slouží k provádění matematických výpočtů. Kromě těch nejzákladnějších číselných operací jako je sčítání, odečítání, násobení a dělení, můžeme na kalkulačkách provádět i složitější a náročnější výpočty. Záleží samozřejmě na typu kalkulačky – u těch nejlevnějších a nejjednodušších lze dělat jen základní matematické úkony, ale pokud si pořídíme např. dražší vědeckou kalkulačku, můžeme s ní realizovat i vědecké výpočty a používat mnohem více funkcí. Kalkulačky se už dnes dají koupit velmi levně, ty nejzákladnější modely už lze koupit doslova za pár korun. Navíc kalkulačka už je dnes součástí prakticky všech mobilních telefonů.

Kalkulačka jako součást Windows

Kalkulačka je také automatickou součástí operačního systému Windows. Základní kalkulačka byla už ve verzi Windows XP, které dodnes hodně lidí používá a nechybí ani v nových Windows 7 a Windows 8. Kalkulačka v nových Windows umožňuje nejen základní početní operace, ale je možné ji používat i ve třech dalších režimech – vědeckém, programátorském a statistickém. Součástí kalkulačky ve Windows je i převod dat hodnot do jiných měrných jednotek, historie výpočtů, výpočet dat a další funkce.

Kalkulačka online na internetu

Spoustu kalkulaček najdeme také online na různých internetových stránkách. Pokud nám tedy z nějakého důvodu nevyhovuje kalkulačka ve Windows, můžeme vyzkoušet kalkulačku přímo na internetu. Vybrat si můžeme z velkého množství různých kalkulaček, od těch jednoduchých, umožňujících jen základní početní operace až po ty propracovanější a vědecké kalkulátory, které mají spoustu dalších funkcí a umožňují i náročnější matematické výpočty.

Na internetu však kromě běžných, klasických kalkulaček najdeme také celou řadu specializovaných kalkulaček, které slouží pro konkrétní výpočty – např. mzdy, důchodu, hypotéky atd.

Kalkulačka v mobilních telefonech

Když u nás mobilní telefony začínaly, tak první modely umožňovaly prakticky jen telefonování a posílání esemesek. Dnes už je kalkulačka naprostou samozřejmou součástí všech mobilních telefonů a to nejen smartphonů, ale i těch nejobyčejnějších telefonů bez operačního systému, fotoaparátu nebo rádia. Kalkulačka v mobilu funguje úplně stejně jako samostatná běžná kalkulačka, takže pokud nám stačí jen běžné početní operace, bohatě nám postačí kalkulačka v mobilu. Pokud ale máme chytrý telefon s operačním systémem, můžeme si do něj zdarma stáhnout některou z velkého množství kalkulaček, které jsou v příslušných internetových obchodech. Ty nás zaujmou např. zajímavým designem nebo větším množstvím funkcí než kalkulačky, které jsou automatickou součástí mobilu.

Kalkulačka jako aplikace pro smartphony

Jak jsme si řekli, pokud máme chytrý mobilní telefon (smartphone) můžeme v něm používat nejen základní kalkulačku, která už je součástí jeho operačního systému, ale kromě ní si do mobilu můžeme stáhnout i jinou kalkulačku z nabídky internetového obchodu. Kalkulačku lze mít v mobilu nejen jako aplikaci, ale také jako widget, který tak můžeme mít přímo na ploše svého telefonu.

Kalkulačky pro Android

Jednou z největších předností Androidu je to, že pro tento operační systém existuje nejvíce aplikací. To samozřejmě platí i pro kalkulačky a tak si, pokud máme mobil s Androidem, můžeme vybrat z nepřeberného množství různých aplikací a widgetů s kalkulačkami. Představíme si blíže pár z nich.

Shake Calc – Kalkulačka – skvěle zpracovaná aplikace s vědeckou kalkulačkou ve velmi pěkném grafickém provedení. Shake Calc nabízí spoustu funkcí a patří mezi nejlepší kalkulačky pro Android. Na Google Play si ji můžeme stáhnout zcela zdarma.

Vědecká kalkulačka – povedená aplikace, která obsahuje vědeckou kalkulačku s řadou náročnějších funkcí. V roce 2013 byla vyhodnocena jako jedna z nejužitečnějších aplikací ve své kategorii. V internetovém obchodě Google Play je ke stažení bez poplatku.

Widget Kalkulačka NO ADS – pokud chceme mít kalkulačku přímo na ploše svého mobilního telefonu jako widget, tak právě tento je jedním z možností. Můžeme si v něm vytvořit svůj vlastní motiv na pozadí a vybrat si barvu a průhlednost. Bezplatný widget obsahuje spoustu funkcí a na Google Play je zdarma.

Kromě kalkulaček pro Android existuje samozřejmě také spousta aplikací s kalkulačkami i pro iOS, Windows Phone a další operační systémy. I na nich si můžeme vybrat z bohaté nabídky v příslušných internetových obchodech (iTunes, Windows Phone Store atd.).

Kde si koupit novou kalkulačku?

Při koupi nové kalkulačky máme dvě možnosti – buď si ji můžeme koupit klasicky v obchodě a nebo si ji objednat jednoduše přes internet z pohodlí domova. Obchodů, které prodávají kalkulačky je mnoho – jsou to nejen prodejny s elektrem, ale kalkulačku seženeme také např. v hypermarketech, papírnictvích, kancelářských potřebách atd. Na internetu si pak kalkulačku můžeme vybrat ve spoustě různých e-shopů. Výběr je nesmírně široký, od jednoduchých kalkulaček s pouze základními funkcemi až po ty drahé se spoustou speciálních funkcí, které využijí např. děti a studenti ve školách. Speciální kalkulačky se samozřejmě dělají také pro děti s různými motivy kreslených postaviček atd. a vybrat si mohou i senioři z kalkulaček s velkými tlačítky a velkými čísly na displeji, které bez problémů přečtou i ti, kteří mají problémy se svým zrakem.

Největší výrobci kalkulaček

Kteří výrobci kalkulaček patří k těm největším a nejznámějším?

Casio – asi nejznámější výrobce kalkulaček, který však vyrábí i jinou elektroniku. Japonská firma Casio, která patří ve svém oboru mezi celosvětovou špičku, se kromě kalkulaček zabývá i výrobou hodinek, elektronických hudebních nástrojů, digitálních fotoaparátů atd. Společnost Casio byla založena v roce 1946 v Tokiu a roku 1957 vyrobila první model elektronické přenosné kalkulačky na světě. U nás si její výrobky můžeme nakoupit v mnoha obchodech a e-shopech. Vedle kalkulaček se u nás hodně prodávají i hodinky od této firmy.

Sharp – jeden z předních světových výrobců spotřební elektroniky. Japonská firma se stoletou tradicí, která je u nás v poslední době známá především díky svým kvalitním televizorům. Co se týká kalkulaček, tak Sharp produkuje kalkulačky kapesní, stolní, vzdělávací a s tiskárnou. České internetové stránky má Sharp na adrese www.sharp.cz.

Texas Instruments – americká firma, která se kromě výroby počítačové techniky a kalkulaček zabývá také výrobou integrovaných obvodů. Firma vznikla v USA roku 1941 a od roku 1951 pak používá současný název. Kalkulačky Texas Instruments patří k těm nejlepším na světě a koupit si je můžeme i v českých obchodech a e-shopech. Na výběr máme z celé řady typů, od těch obyčejných až po špičkové modely v ceně kolem pěti tisíc korun.

Vědecká kalkulačka

Vědecká kalkulačka je speciálním typem kalkulačky, která umožňuje i náročnější vědecké výpočty. Ve srovnání s obyčejnou základní kalkulačkou má mnohem více funkcí, obvykle mívá i větší displej a umožňuje např. zpětné zobrazení dat. Často se používá na školách, kde ji žáci a studenti využijí např. v hodinách matematiky.

Volební kalkulačka

V posledních letech je před každými volbami velkým hitem tzv. volební kalkulačka. Ta nám výrazně usnadňuje naše rozhodnutí koho volit – její princip spočívá v tom, že odpovíme na řadu otázek, zvýrazníme ty, které jsou pro nás zvláště důležité a na konci nám vyjede přehledná tabulka s procenty, kde u každé kandidující strany vidíme, jak velkou s ní máme shodu a v jakých konkrétních otázkách jsme se s ní shodli a v jakých naopak ne.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!